Dziesięć silnych postaci kobiecych w serialach

Przeżywamy obecnie istny wysyp postaci kobiecych w serialach. Bywają te bohaterki różne – odważne, samodzielne, zastraszone, zapłakane, bezbarwne, charakterystyczne, zaczepne… Do wyboru, do koloru. Nie każda zapadła mi w pamięć – nie trawię na przykład Emmy z Dawno, dawno temu, Lisy Cuddy z House’a czy Teresy Lisbon z Mentalisty. Niektóre bardzo lubię – chociażby Ellie Miller z Broadchurch albo Sarah z Orphan Black – ale nie chciałam po prostu wypisywać wszystkich ciekawych postaci kobiecych, raczej wybrać te z mojego punktu widzenia najbardziej intrygujące. Siłą rzeczy nie pojawiają się także bohaterki z seriali, których jeszcze nie widziałam, dlatego zabrakło Dany Scully z Archiwum X. Kiedyś na pewno tę karygodną zaległość nadrobię, ale tymczasem przed wami subiektywne zestawienie silnych postaci kobiecych.

Norma Bates – Bates Motel

Norma Bates jest trochę niezrównoważoną manipulantką, w dodatku na bakier z prawem. Pragnie prowadzić normalne, zwykłe życie, ale nikt jej tego nie ułatwia. Niemal wszystkie popełnione wykroczenia i przestępstwa są w jej umyśle uzasadnione dobrem – nawet jeśli czasami pokrętnie pojmowanym – swojego syna, Normana Batesa. Tak, tego Normana Batesa. To fascynująca osobowość, równocześnie krucha i niebywale silna emocjonalnie. Warto poświęcić Normie trochę czasu chociażby ze względu na absolutnie rewelacyjną grę aktorską Very Farmigi, która z i tak dobrych scenariuszy wyciąga głębię psychologiczną i nieoczekiwany czasami humor.

Buffy Summers – Buffy, postrach wampirów

Wieść gminna niesie, że Buffy nazywa się Buffy, bo jak stwierdził Joss Whedon, „nikt nie wziąłby tego imienia na poważnie”. Tymczasem drobna, blondwłosa dziewczyna szlaja się po cmentarzach, potrafi spuścić niezły łomot wampirom i z pomocą swoich przyjaciół pokonać niejednego potwora. A ponieważ serial zaczyna się, gdy ma szesnaście lat, śledzimy jej przemianę od trochę kapryśnej nastolatki do odpowiedzialnej kobiety zmagającej się z dorosłym życiem, od zakołkowania pierwszego wampira przez poświęcenie dla siostry do ostatecznej walki ze złem. Sarah Michelle Gellar w roli życia – bardzo się stara, ale nie ucieknie od tej bohaterki.

Kate Beckett – Castle

Nieco spięta, drażliwa i obowiązkowa policjantka. Po pewnym czasie chowa kolce, trochę się rozluźnia i wychodzi z niej życzliwie złośliwa, lojalna kobieta, która lubi dokuczać obserwującemu ją pisarzowi Rickowi Castle’owi. Jej priorytetem jest wyjaśnienie tajemnicy morderstwa jej matki – ta zagadka zresztą niejednokrotnie przesłania Beckett wszystko inne na świecie. Kate Beckett do niektórych rzeczy musi dojrzeć, do pewnych wniosków musi dojść sama. Ta postać zdobyła sobie większą popularność wśród fanów niż tytułowy bohater. Dość powiedzieć, że gdy stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuży kontraktu ze Staną Katic na kolejny sezon, fala oburzenia ze strony fanów zmusiła ich do kasacji całego serialu.

Meredith Grey – Chirurdzy

W obsadzie emitowanych już od blisko trzynastu lat Chirurgów trudno byłoby znaleźć kobietę, która nie jest silna, grana przez Ellen Pompeo Meredith Grey to jednak wyjątkowy przypadek. Przeszła niezłe piekło emocjonalne: z surową, oschłą matką, ze zdystansowanym ojcem, z miłością swojego życia… I tak dalej. Nie wliczam nawet sytuacji w rodzaju „mam depresję, a, to potrzymam sobie bombę”, „potknę się na nabrzeżu i wpadnę do lodowato zimnej wody” czy „ustawię się na celowniku pistoletu gościa, który chce zabić mojego męża”. Oczywiście, że prawdopodobieństwo wydarzenia się tych wszystkich sytuacji jest właściwie zerowe, ale Meredith pięknie się zmienia na przestrzeni sezonów i z niezdarnej stażystki staje się wybitnym chirurgiem, a prywatnie dojrzałą kobietą wychowującą trójkę dzieci.

Regina Mills – Dawno, dawno temu

To postać, która znalazła się w tym zestawieniu przede wszystkim dzięki talentowi aktorskiemu i charyzmie odtwórczyni roli, Lanie Parilli: Zła Królowa w jej wydaniu bardzo szybko zdobyła sobie wielu fanów i scenarzyści stopniowo poświęcali jej coraz więcej czasu ekranowego. Regina Mills z przesłodkiej, niewinnej dziewczynki zmienia się w Złą Królową, zdesperowaną, by zabić Królewnę Śnieżkę. A w pewnym momencie rozpoczyna się podróż z powrotem. Nie ma oczywiście szans, by cofnęła wyrządzone zło, stała się postacią całkowicie pozytywną, ale jej droga do odkupienia jest wyboista. Kobieta walczy o swojego syna, o ukochanego, o siostrę, o zaufanie ludzi… Jej historia pokazuje, że przy odrobinie chęci i wsparcia bliskich można dużo osiągnąć.

Clara Oswin Oswald – Doktor Who

Z kobietami w Doktorze Who jest o tyle problem, że właściwie wszystkie mogłyby się pojawić w tym zestawieniu. Odcinki wprowadzające Clarę zostały tak napisane, by pokazać ją jako kogoś niemożliwego, jako zagadkę – jak to powiedział Doktor, „jedyną zagadkę wartą rozwiązania” – jednak okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. To zwykła dziewczyna, która w dodatku po pewnym czasie zrezygnowała z nieustannych przygód z Doktorem; to dziewczyna, która prosto z TARDIS wchodzi do pracy na lekcję angielskiego w szkole; to dziewczyna, która poświęciła się dla swojego przyjaciela. Jest po prostu normalna… tylko po prostu czasem zdarza się jej walczyć z Dalekami albo Cybermenami.

Zoë Washburne – Firefly

Firefly dorobiło się statusu serialu kultowego i jedną z jego wielu zalet są właśnie silne, zdecydowane kobiety. Grana przez Ginę Torres Zoë to idealny przykład osoby, która potrafi połączyć bycie posłuszną z wyrażaniem własnego zdania. W przeciwieństwie do swojego zwierzchnika, Mala Reynoldsa, do myślenia używa mózgu, a nie serca. Niejednokrotnie nie podziela jego opinii, i choć ostatecznie wykonuje jego polecenia, próbuje przedyskutować z nim niektóre kwestie. Biada temu, kto wejdzie w jej w drogę – świetnie strzela i jest lojalna wobec załogi Serenity. Lubi wprawdzie im dokuczać, zwłaszcza Malowi, ale to jego zaufana prawa ręka, bez której prawdopodobnie parokrotnie by zginęli.

Joss Carter – Impersonalni/Wybrani

Przez wielu fanów uważana za serce serialu. Carter, która miała tendencje do postrzegania świata w czarno-białych barwach, zmieniła trochę swoje stanowisko pod wpływem Johna Reese’a i Harolda Fincha, ale mimo to nigdy nie postąpiła wbrew swojemu sumieniu. Widzowie mogli oglądać, jak próbuje pogodzić pracę w policji z pomaganiem Finchowi i jego ekipie, i jak te wysiłki wpływają na jej zachowanie. W pracy twarda i wydajna, prywatnie ciepła i życzliwa, pełna empatii samotna matka. Jej historia nie kończy się wprawdzie happy endem, ale jest naprawdę dobrze napisana i w dodatku widać, że Taraji P. Henson świetnie się bawi, grając Joss.

Caroline Forbes – Pamiętniki wampirów

Choć główną bohaterką Pamiętników wampirów jest Elena Gilbert, Caroline zdecydowanie bardziej zasługuje na wzmiankę. Caroline rzadko traci zimną krew i potrafi podejmować rozsądne decyzje; to solidna, godna zaufania, lojalna przyjaciółka. Do tego praktyczna i przeraźliwie zorganizowana. Podoba się mężczyznom, w których może sobie wybierać do upojenia, z czego zresztą scenarzyści skwapliwie korzystali. Pod koniec serialu (ostatni odcinek wyemitowano 10 marca tego roku) zapomnieli trochę, co kieruje tą bohaterką, popełnili parę głupot, ale mimo paru wpadek i nielogicznych zachowań to wciąż bardzo intrygująca postać. Candice King ma sporo wdzięku, którym hojnie obdarzyła Caroline.

Annalise Keating – Sposób na morderstwo

Kolejna niejednoznaczna moralnie bohaterka. Z jednej strony stara się ochraniać swoich podopiecznych, z drugiej strony nie zawaha się przed szantażem, zatajeniem informacji czy manipulacją, by zmusić ich do współpracy. To tak na początek, bo listę jej chwytów można by jeszcze poszerzyć. Chciałaby dobrze, ale policja wciąż zawraca jej głowę i domaga się alibi na czas jakichś tam morderstw, w które była zamieszana, zamiast się odczepić i zająć się własnymi sprawami. W domu ma spory barek, z którego hojnie sobie nalewa, gdy trzeba uporządkować myśli. Nigdy nie wiadomo, czego się po Annalise spodziewać ani czy można jej ufać. To złożona, skomplikowana bohaterka, świetnie zagrana przez Violę Davis.

Tekst pierwotnie ukazał się na filmorgu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s